جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.

کنترل روشنایی

  • تاریخ درج : فروردین ۳۱, ۱۴۰۰
  • نویسنده : شرکت هوشمند سازی کاخ


کنترل روشنایی

سیستم های کنترل هوشمند روشنایی یکی از ویژگی های اصلی هوشمند سازی ساختمان محسوب می شود. سال هاست کلید های مکانیکی سنتی کنترل روشنایی منزل را به عهده دارند. با پیشرفت تکنولوژی به مرور زمان پنل های لمسی با قابلیت های بی نظیر خود جایگزین سیستم های قدیمی شده اند. زیبایی ظاهری، کنترل آسان و از هر مکانی، اتوماسیون روشنایی در ارتباط با دیگر تجهیزات در شبکه هوشمند، انواع سناریو ها فقط بخشی از قابلیت هوشمند سازی روشنایی است.

بخش زيادي از هزينه هاي برق شما ناشي از چراغ هايي است كه ناخواسته روشن هستند. اين چراغ ها ممكن است چراغ هاي پاركينگ ، راه پله ها و يا حتي چراغ اتاق كودكان باشد كه به دفعات فراموشتان مي شود كه آن را خاموش نمايند . در كنار اين مسئله بسياري از اوقات شما احساس مي كنيد كه به تمام توان منبع نوري موجود در محل نياز نداريد ، در چنين شرايطي سيستم به شما امكان كاهش میزان نور یا به اصطلاح دیم شدن را خواهد داد  در نتيجه کنترل روشنایی كاهش توان مصرفي توسط منابع نوري را خواهد داد که علاوه بر زیبایی از اتلاف انرژي به طرز چشم گيري جلوگيري خواهد نمود.

ضمناً شما مي توانيد در هر لحظه وضعيت روشنايي های ساختمان  رابه كمك نقشه ای كه بر روي پنل لمسي وجود دارد مشاهده نمایید و از روشن يا خاموش بودن چراغها در هر يك از نقاط مطلع شده و روشنايي ها را به صورت جداگانه روشن و خاموش و كم نور و يا پر نور نمایید. همچنين در مواقعي كه براي مدت طولاني در ساختمان حضور ندارید ، می توانید سیستم را به نحوی برنامه ریزی نمایید که در فواصل زماني معين، با فعال نمودن بخش هايي از سيستم روشنايي به همراه روشن نمودن سیستم صوتي ، حضور شما را در محل شبیه سازی نماید كه بررسی ها نشان ميدهد اين امر در كاهش احتمال سرقت نقش چشم گيري داشته است . در ادامه قصد داریم اهداف و همچنین قابلیت های سیستم های کنترل هوشمند روشنایی در پروسه  هوشمند سازی ساختمان را بیشتر توضیح دهیم.

کنترل روشنایی

در فضا های از محیط زندگی و اماکن عمومی در زمانی هایی که نو طبیعی خورشید وجود ندارد ایجاد نور مصنوعی امری ضروری است. همچنین از نور مصنوعی می توان در ساختمان های هوشمند، جهت افزایش تاثیر گذاری و ایجاد محیطی پویا  استفاده کرد.

در سیستم های کنترل هوشمند روشنایی، روشنایی داخل فضا های ساختمان با توجه به تغیرات روشنایی خارجی (روشنایی طبیعی)، نوع کاربری فضا و … دائما در حال تغیر است. لذا کنترلی جهت رسیدن به اهداف زیر در سیستم روشنایی مورد نیاز است .

  • نیاز های عملکردی و قابلیت انعطاف فضا
  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • رضایت بصری ساکنین
  • الزامات قانونی
  • ایجاد محیط های پر نشاط و پویا

 

نیاز های عملکردی و قابلیت انعطاف فضا

کاربران برای فضاهای متفاوت نیاز بصری متفاوت دارند، که این نیاز ها بر اساس استاندارد های موجود تعریف می گردد. شما در سیستم های کنترل هوشمند روشنایی در خانه هوشمند  این قابیلت را دارید که به راحتی نور مصنوعی را به راحتی متناسب با استاندارد های موجود تنظیم کنید زیرا انعطاف پذیری در سیستم های کنترل هوشمند روشنایی نسبت به سیستم های روشنایی سنتی بسیار بالاتر می باشد.

به عنوان مثال فضای تی وی روم (TV ROOM)  فضایی است که جهت تماشای تلویزیون یا پرده سینما استفاده میگردد، در نتیجه میزان روشنایی در این فضا باید در پایین ترین سطح ممکن ارئه گردد تا بینندگان بتواند صفحه نمایش را به راحتی و بطور واضح، مشاهده نمایند. این حالت در سالن های کنفرانس و سینما ها در اماکن اداری و عمومی نیز صادق است در این چنین فضا های همچنین می توان میزان  روشنایی در هنگام ورود، یافتن محل جلوس، به هنگام ارئه مطالب، سخنرانی و خروج متناسب با نیاز تنظیم گردد. و نکته حائز اهمیت این است که سیستم های کنترل هوشمند روشنایی قادر باشد سطوح روشنایی متفاوت را در یک فضا ایجاد نماید، علاوه بر این سیستم های کنترل هوشمند روشنایی باید قادر باشد با تغیر محیط ( چیدمان و کاربری ) انطباق پذیر باشد.

صرفه جویی در مصرف انرژی

در سیستم های کنترل روشنایی از دو طریق در مصرف انرژی; می توان صرفه جویی کرد که یکی خاموش و روش کردن و دیگری; کاهش میزان انرژی می باشد. با توجه به این موضوع که بخش زیادی از مصرف انرژی; مربوط به مصارف روشنایی می باشد با خاموش شدن اتوماتیک مصرف کنندهای غیر ضروری و همچنین تنظیم خودکار سطح روشنایی; در زمان ها و مکان های خاص می توان به به این مهم دست یافت.

 

رضایت بصری ساکنین

کنترل روشنایی یک یاز مهمترین عوامل در ایجاد یک محیط مطلوب و پویا برای فضا ها ی مختلف زندگی است. افزایش کیفیت و پویایی سبب هرچه بیشتر رضایت ساکنین و کاربران این فضا ها می گردد. افراد میزان سطوح روشنایی مختلفی را می پسندند، افرادی از محیط های پر نور استقبال می کنند و افرادی دیگر علاقهمند به محیط با سطح روشنایی پایین می باشند و یا حتی در موارد به مانند خوردن صیحانه، نهار و شام علاقه مند به سطح نور پایین (دیم) و در مواردی مانند مطالعه علاقه مند به سطح نور بالا می باشند. سیستم های کنترل  هوشمند روشنایی قابلیت انطباق پذیری با نیازهای فردی و کنترل پذیر می باشد که باعث افزایش سطح رضایتمندی می گردد .

 

الزامات قانونی

انعطاف پذیری درسیستم های کنترل روشنایی ابزار بسیار توانمندی در استاندارد سازی روشنایی بر اساس استانداردها  روشنایی هر کشور می باشد. در مبحث الزامات قانونی سیستم های کنترل  هوشمند روشنایی از چند جهت می توان به این موضوع پرداخت در درجه اول وضع استاندارد های خاص برای انواع گوناگون از فضا ها و فعالیت ها، تا از این طریق از کارایی ساکنین ساختمان و محیط های کسب و کار ،اطمینان حاصل شود.در درجه دوم، وضع استاندارد هایی که ایمنی و حفاظت افراد ساکن را باعث می گردد و نهایتا وضع وضع استانداردهایی بر روی استفاده از فن آوری های سیستم های روشنایی برای حصول اطمینان از دستیابی به بازده انرژی مناسب.

 

ایجاد محیط های پر نشاط و پویا

ایجاد تاثیرات زیبا شناختی در فضا ها به سبکی کاملا کاربردی; نیروی محرکه اصلی در باز تجهیزات کنترل روشنایی بوده و در این بین; مدیریت انرژی نیز نقشی رو به تزاید ایفا می کند. سیستم های کنترل  هوشمند روشنایی; میتوانند باعث ایجاد تعادل در منبع نوری مختلف گردیده و به وسیله آن; محیطی دلگشا و با امکان انتقال میان یک حالت نوری به حالات دیگر; حاصل شود. بسته به کاربرد عملی یک فضا; سیستم های کنترل  هوشمند روشنایی می توانند به گونه ای کنترل شوند که به وسیله آن; احساس آرامش و مسرت در محیط به وجود آید. همچنین سیستم های کنترل هوشمند روشنایی;  ممکن است به صورتی کنترل شوند که یک محیط پر تحرک و پویا پدید آید.

برند های هوشمند سازی

محصولات خانه هوشمند ما سازگار با پروتکل های جهانی و بسیار مقرون به صرفه که علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، زیبایی و راحتی و همچنین زندگی در محیط بسیار امن را برای شما فراهم می کنند.محصولات خانه هوشمند ارائه شده توسط شرکت ما هر گونه ساختمان اعم از ساخته شده با بستر برق سنتی و یا ساختمان های در حال ساخت را پوشش می دهند. این محصولات در دو دسته باسیم و بی سیم توسط شرکت ما ارائه میگردند .


مشاوره رایگان تلفنی