جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.

کنترل امنیت و حفاظت

  • تاریخ درج : فروردین ۳۱, ۱۴۰۰
  • نویسنده : شرکت هوشمند سازی کاخ


امنیت و حفاظت

کنترل امنیت و حفاظت خانه هوشمند شما به محصولات قابل اعتماد احتیاج دارد. ما طیف وسیعی از محصولات با سیم و  بیسیم ارائه می دهیم که قادر هستند کلیه خطرات احتمالی را شناسائی و نسبت به این خطرات اقدام و هشدار های ضروری را فورا  به شما گزارش دهند. تجهیزات هوشمند سازی ساختمان شرکت رامان هوشمند ایرانیان  قادر هستند در هنگام احساس خطر چندین کار را همزمان انجام دهند و کلیه جوانب امنیتی را پوشش دهند به عنوان مثال سنور های حرکتی و سنسور درب و پنجره می توانند نظارت خود به خودی داشته باشند.

تجهیزات سخت افزاری شامل سنسور حرکتی ، سنسور درب و پنجره ، دروبین امنیتی(فضای داخلی و بیرونی) ، و قفل هوشمند درب اصلی می باشد. همچنین در بستر اینترنت شما قادر خواهید بود  به وسیله  تلفن همراه ، تبلت و یا رایانه شخصی خود از هر مکانی  بر خانه هوشمند خود نظارت داشته باشید. . در ادامه به معرفی سیستم ها و فن آوری های اصلی در مبحث کنترل ایمنی و حفاظت در خانه هوشمند می پردازیم.

امنیت و حفاظت در خانه هوشمند  شامل آن بخشهایی از سیستم های کنترل ساختمان می گردد که توسط موسسات به منظور تامین حفاظت از دارایی ها، جان افراد، وسایل و امکانات در برابر بروز حریق،  آسیب، ورود غیر مجاز به نواحی حفاظت شده، سارقان،  امنیت و حفاظت و سایر فعالیت های غیر قانونی و مجرمانه که می توانند برای یک سازمان اتفاق افتند، مورد استفاده قرار می گیردسیستم ها و فنی آوری های جدید در خانه هوشمند به شرح زیر خواهندی بود.

  • سیتم های مراقبت های تصویری (CCTV)
  • سیستم های کنترل تردد
  • سیستم های دزدگیر
  • سیستم اعلام حریق

 

سیستم های مراقبت تصویری امنیت و حفاظت

سیستم های مراقبت تصویری برای چند ده است که جهت امنیت و حفاظت از ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند . در سیستم هوشمند سازی ساختمان شرکت رامان هوشمند ایرانیان نیز سیستم های مراقبت تصویری با اضافه شدن به سیستم خانه هوشمند ارزش و قابلیت چندین برابر گرفته است که بسیار مورد توجه و مقبولیت کاربران گردیده است. بطور یقین ،هدف اصلی استفاده از سیستم های مراغبت تصویری، نه به منظور تصویر برداری از سارقان، بلکه  به منظور جلو گیری از سرقت است.

در سیستم های مراقبت تصویری خانه هوشمند دو نمونه از مهمترین مواردی که در تصویر برداری استفاده می گردد: سیستم های مراقبت تصویری هوشمند آنالوگ و سیستم های مراقبت تصویری هوشمند دیجیتال یا همان سیستم مراقبت تصویری IP  می باشد.

سیستم های مراقبت تصویری آنالوگ

اجزای اصلی سیستم های مراقبت تصویری آنالوگ در خانه هوشمند شامل دوربین ها، سیستم مانیتورینگ، سوییچ کننده ویدیویی و ضبط کننده تصاویر ویدیویی می باشد . در هوشمند سازی منازل که تعداد دوربین ها زیاد می باشد می توان بجای استفاده از دوربین ها  داری لنز با فاصله کانونی ثابت از دوربین هایی دارای لنز قابل حرکت و با فاصله کانونی قابل تنظیم  استفاده کرد.

همچنین در قسمت مانیتورینگ نیاز به راحتی می توان برای مانیتورینگ کردن کلیه فضا ها از تاچ پنل هوشمند  و تلفن همراه یا تبلت و … در هر زمان و مکان (داخل و فواصل دور) استفاده کرد. سوییچ کننده های ویدیویی در سیستم هوشمند شرکت رامان هوشمند ایرانیان این قابلیت را دارند که کاربر هر دوربین رو جهت نمایش تصویر بر روی تاچ پنل هوشمند یا تلفن همراه یا تبلت و … انتخاب کند و یا بر اساس برنامه زمان بندی شده برای زمان ها خاص و مدت مشخص به ترتیب نمایش دهد و یا حتی کلیه تصاویر دوربین ها بر روی صفحه نمایش همزمان قابل نمایش باشند.

سیستم های مراقبت تصویری دیجیتال IP

با توجه به افزایش استقبال عمومی استفاده از شبکه IP در خانه هوشند و ذخیره سازی دیجیتال تصاویر سبب گردیده سیستم های تصویری آنالوگ جای خود را به سیستم های مراقبت تصویری دیجیتال بدهند و همچنین به علت کارایی بالاتر و کاهش هزینه و انعطاف پزیری بالا در برقراری ارتباط به پروتکل ها در خانه هوشمند نیز به محبوبیت سیستم های مراقبت تصویری دیجیتال در سال های اخیر افزوده است.

امتیاز اصلی سیستم های مراقبت تصویری دیجیتال، در ماهیت دیجیتالی آنها نهفته است. در خانه هوشمند این  قابلیت در مبحث تجمیع سازی که یکی از مهمترین مزایای هوشمند سازی ساختمان می باشد بسیار قابل توجه است، این قابلیت نه تنها موجب می گردد تا بتوان به منظور کاهش هزینه ها مربوط به تهیه و نصب زیر ساخت های سیستم مراقبت تصویری ، از شیکه اینترنت مربوط به شبکه کامپیوتری سازمان و یا شبکه مدیریت هوشمند ساختمان در خانه هوشمند به صورت مشترک جهت سیستم مراقبت تصویری نیز سود جست، بلکه موجب خواهد گردید تا امکان ایجاد ارتباط و تعامل مابین سیستم اتوماسیون ساختمان و سیستم مراقبت تصویری به وجود آمده و درنتیجه آن، ایمنی و حفاظتی با درجه بالاتر و سرویس هایی بسیار بهتر و پیشرفته تر در اختیار کاربران در یک خانه هوشمند قرار گیرد.

امنیت و حفاظت

سیستم های کنترل تردد

در مبحث کنترل امنیت و حفاظت در خانه هوشمند، اصطلاح کنترل تردد اشاره به اعطای مجوز ورود به مایملک، ساختمان ها و اتاق ها به افراد دارای صلاحیت و جلوگیری از ورود افراد بدون صلاحیت دارد.

از سال های قدیم کلید و قفل سنتی نقش کنترل تردد را بر عهده داشت که امروزه نیز از آن استفاده می گردد. اما در یک خانه هوشمند از قفل های هوشمند الکترونیکی استفاده میگردد به این علت که با استفاده از قفل های هوشمند الکترونیکی امنیت و حفاظت در مبحث کنترل تردد چندین برابر خواهد گردید. قفل های هوشمند الکترونیکی در خانه هوشمند به دو دسته تقسیم می گردند، دسته ای که با یک کنترلر، بصورت مستقل کنترل یک درب را به عهده می گیرند و دسته ای که در ارتباط با یک سیستم کنترل تردد هوشمند مرکزی این مهم را انجام  می دهند که نوع دوم کاربرد بیشتری پیدا کرده است.

در سیستم سنتی کلید ابزار تشخیص هویت بود که در سیستم هوشمند سازی ساختمان کلید جای خود را به روش های جدید که در سه گروه زیر تقسیم می شوند داده است. که استفاده ترکیبی از این سه حالت می تواند افرایش امنیت و حفاظت را در کنترل تردد داشته باشد.

 

  • کنترل تردد بر اساس PIN :

در این روش فرد دارای یک شماره شناسایی منحصر به فرد هست که با وارد کردن آن اجازه ورود پیدا خواهد کرد.

  • کنترل تردد بر اساس کارت تردد:

در سیستم کنترل تردد براساس کارت تردد ار کارت ها و تگ هایی که اصلاعات هویتی فرد بر روی آنه ثبت گردیده که با نزدیک کردن آن به کارتخوان احراز هویت می گردد.

  • کنترل تردد بر اساس مشخصات انسانی:

در این روش که جدیترین و پیشرفته ترین روش در کنترل تردد می باشد از مشخصات منحصر به فرد انسانی مانند اثر انگشت و اسکن چشم جهت احراز هویت میگردد.

 

با توجه به نحوه تجمیع سازی در خانه هوشمند تجهیزات قرائت کننده اطلاعات احراز هویت در سیستم های کنترل تردد و نقشی که این تجهیزات بازی خواهند نمود،این تجهیزات را می توان ب سه قسمت تقسیمبندی می گردند: تجهیزات قرائت کننده سنتی، تجهیزات قرائت کننده نیم هوشمند، تجهیزات قرائت کننده هوشمند.

 

تجهیزات قرائت کننده سنتی :

این گونه از تجهیزات هیچ کونه عملکرد هوشمندی در خود ندارند و تنها اطلاعات را جهت پردازش به کنترلر خانه هوشمند یا کنترلر سیستم تردد ارسال می کنند. در این گروه از تجهیزات خطوط ارتباطی مستقل جهت ارتباط با قرائت کننده، قفل درب، سنسور موقعیت درب و دکمه خروج طراحی می گردد.

 

تجهیزات قرائت کنند نیمه هوشمند:

این گروه از تجهیزات مابین تجهیزات سنتی و هوشمند هستند; به این صورت که قرائت کننده کلیه اطلاعات در مورد احراز هویت را دریافت می کند; ولی قابلیت پردازش ندارد و اطلاعات را جهت پردازش به کنترلر مرکزی خانه هوشمند; ارسال مس کند و با دریافت پاسخ عملکرد لازم را بر روی قرائت کننده; قفل درب، سنسور موقعیت درب و دکمه خروج اعمال می نماید.

 

تجهیزات قرائت کننده هوشمند:

این گروه ا تجهیزات قرائت کننده در خانه هوشمند به مانند سیستم های نیمه هوشمند; می باشند با این تفاوت که کلیه پردازش ها و تصمیم گیری های منطقی; در مورد احراز هویت افراد به صورت مسقل انجام میگیرد و بر روی قرائت کننده; قفل درب، سنسور موقعیت درب و دکمه خروج اعمال می گردد.

 

سیستم های  دزدگیر

در خانه هوشمند منظور از سیستم دزد گیر ، سیستمی است که از ورود  افراد غیر مجاز یعنی ورود فیزیکی افراد به فضا ها و همچنین از اشیاء با قیمت  امنیت و حفاظت کند. این  حفاظت به سه دسته اصلی تقسیم میشود: تجهیزاتی هوشمندی که از محیط بیرون حفاظت می کنند، تجهیزات هوشمندی که از محیط داخلی خانه هوشمند حفاظت میکنند و تجهیزات هوشمندی که از اشیاء با قیمت حفاظت می کنند.در سیستم های محیط پیرامون می توان از سنسور های وضعیت درب، سنسور های مادون قرمز و همچنین سنسور های شکستن شیشه استفاده کرد.

در فضای داخلی خانه نیز می توان از سنسور حساس به صدا، سنسور حساس به فشار که در زیر کف پوشها نصب میگردد، سنسور حساس به لرزه و همچنین سنسور های حرکتی استفاده کرد.حفاظت از اشیاء با ارزش آخرین مرحله از امنیت و حفاظت در یک خانه هوشمند می باشد که از تجهیزات به مراتب حساس نسبت به موارد قبل استفادکه میشود که می توان به سنسور های خازنی و تقربی و همچنین سنسور های لرزشی اشاره کرد.

 

سیستم اعلام حریق

در یک خانه هوشمند شما می توانید سیستم اعلام و اطفاء حریق را; با سیستم هوشمند خانه ارتباط دهید، با این کار قابلیت های سیستم هوشمند; به کمک سیستم اعلام و اطفاء حریق خواهند آمد و  خانه شما در برابر آتش سوزی را چندین برابر; خواهند کرد. برای نمونه در صورت بروز  یک حادثه; آژیر به صدا درآمده و تا رسیدگی افراد به موضوع ادامه پیدا می کند .

ویژگی های سیستم اعلام حریق

در صورت بروز حریق در ساختمان می توان به جای استفاده از آژیر خطر; از سیستم صوتی استفاده کرده و  پیامی را که از قبل برای آتش سوزی ضبط شده است را; پخش نمود .جهت جلوگیری از توسعه حریق به محض تحریک شدن سنسورها; گاز ورودی واحد قطع می شود تا زمانی که با حضور افراد پس از اطفاء حریق; بصورت دستی باز شود. پیام کوتاهی ازسیستم هوشمند مرکزی در صورت بروز حریق; به مالکین ساختمان مبنی بر بروز حریق ارسال  می گردد.

مشخص نمودن مسیر خروجی درب ها و آسانسور ها و پله های اضطراری در ساختمان های بزرگ; انتقال آسانسورها به طبقه های مشخص شده و همچنین همکف; جهت استفاده آتش نشانها از آسانسور. فعال نمودن سیستم تهویه مطبوع; باز شدن درب ها به سمت محل فرار،بسته شدن درب ها پس از تخلیه جمعیت; جهت جلوگیری از انتشار آتش به سایر مناطق ، امكان کنترل درب ها توسط اپراتور; عملكرد مناسب بصورت دمنده یا مكنده جهت حذف دود و تزریق هوای سالم; ایجاد فشار مثبت هوا در مناطقی که دچار آتش سوزی نشده اند; جهت جلوگیری از انتشار آتش به این مناطق، ایجاد فشار منفی هوا در مناطقی که دچار آتش سوزی شده اند.

جهت کاهش اکسیژن و فرونشاندن آتش و دیگر موارد مرتبط با این بخش; که میتواند براحتی در طراحی اعلام حریق هوشمند دیده شوند. خانه هوشمند شما; تمامی موارد گفته شده در بالا را در چند ثانیه حتی در زمان عدم حضور ساکنین;  انجام میدهد در صورتی که اگر اعضای خانواده حتی اگر بخواهند; موارد بالا را انجام دهند علاوه بر زمان بر بودن شاید بسیاراز موارد را حتی قادر به انجام نباشند.

برند های هوشمند سازی

محصولات خانه هوشمند ما سازگار با پروتکل های جهانی و بسیار مقرون به صرفه که علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، زیبایی و راحتی و همچنین زندگی در محیط بسیار امن را برای شما فراهم می کنند.محصولات خانه هوشمند ارائه شده توسط شرکت ما هر گونه ساختمان اعم از ساخته شده با بستر برق سنتی و یا ساختمان های در حال ساخت را پوشش می دهند. این محصولات در دو دسته باسیم و بی سیم توسط شرکت ما ارائه میگردند .


مشاوره رایگان تلفنی