جاوا اسکریپت در مرورگر شما غیرفعال است یا پشتیبانی نمی شود.

تجمیع سازی و همگرایی

  • تاریخ درج : فروردین ۳۱, ۱۴۰۰
  • نویسنده : شرکت هوشمند سازی کاخ


جهت گیری توسعه و تکامل ساختمان ها در چند ده اخیر، به سمت استفاده هرچه بیشتر از تکنولوژی بوده که سبب گردیده مبحث تجمیع سازی  در ساختمان های هوشمند بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. در ساختمان های امروزی، سیستم های متفاوت بصورت هوشمند و نیم هوشمند و سنتی وجود دارد که هریک به صورت مجزا کنترل می گردند، به عنوان مثال سیستم هوشمند دزدگیر، سیستم هوشمند قفل درب، سیستم هوشمند دوربین های نظارتی و …اما خود این مجزا بود نیز ساکنان را با انواع و اقسام سیستم ها ، پیمانکاران، ریموت ها و… درگیر کرده است.

همچنین تجمیع سازی اساس بسیاری از عملکرد های سیستم ساختمان هوشمند، مانند مانیتورینگ، مدیریت، تشخیص خطاها، بهینه سازی و بهروری می باشد. تجمیهع سازی بطور موثری باعث انعطاف پذیری سیستم گردیده و امکان مدیریت هوشمند را میسر می سازد.

پایه اصلی تجمیع سازی، تجمیع سازی اتوماسیون و کنترل سیستم ها است و در این بین، فن آوری دیجیتال نقش بسیار مهمی را بازی میکند. بدیهی است در چنین حالتی، سیستم های سنتی فاقد ریزپردازنده ها ،دارای محدودیت فراوانی در انتقال اطلاعات و تجمیع سازی باشند. ریزپردازندها توانایی شگفت انگیزی را در انجام محاسبات، انتقال اطلاعات و پردازش داده ها بوجود آورده و به عنصر اصلی در سیستم های دیجیتال، ساختمان هوشمند و اتوماسیون ساختمان تبدیل گردیده اند.

سیستم های مدرن ساختمان هوشمند، همزمان با افزایش توانایی در انجام عملیات و ظرفیت، از نظر مقیاس و پیچیدگی های نرم افزاری و سخت افزاری و تنظیمات، به طرز چشم گیری گسترش یافته اند. قابلیت اعتماد به سیستم، فاکتور بسیار مهمی است و استفاده از شبکه غیر متمرکز و یا شبکه LAN غیر متمرکز موجب افزایش میزان اعتماد به سیستم گردیده و باعث ساده تر شدن سیستم هوشمند ساختمان می گردد.

عدم تمرکز در تجمیع سازی به معنای آن است که کلیه واحدهای کنترلی ،خود به صورت هوشمند عمل نموده و حتی در صورت قطع ارتباط با شبکه و یا خرابی شبکه ، عملکرد خود را حفظ نموده ودر نتیجه تجهیزات به کار طبیعی خود ادامه دهد. اما سیستم های تواناتر(تجمیع سازی) سیستم هایی هستند که این عدم تمرکز در هوشمند سازی از واحد های کنتترل هوشمند را در سطح بالاتری انجام دهند.

توزیع صحیح هوشمندی در تجهیزات شبکه بجای متمرکز سازی، فلسفه اصلی در ساختمان هوشمند است که موجب افزایش اعتماد در سیستم های ساختمان هوشمند و اتوماسیون ساختمان می گردد. شعار اصلی این است ((تجمیع شده،اما مستقل)) این شعار یکی از اصلی ترین دغدغه ها و پیکربندی ساختمان هوشمند و اتوماسیون ساختمان است.

سیستم های مدیریت ساختمان (BMS) که همچنین با عنوان سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)  نیز از آنها نامبرده می شود، بر مبنای سیستم هوشمند قابل تجمیع سازی مبتنی بر ریزپردازنده ها بنا میگردند. یک ایستگاه کاری  با سیستم اتوماسیون ساختمان، در واقع یک کنترلر دیجیتال است که از طریق یک شبکه به کل سیستم اتوماسیون ساختمان متصل گردیده است. بطور کلی یک ایستگاه کاری سیستم اتوماسیون ساختمان و یا همانا کنترل دیجیتال ،یک سیستم ریز کامپیوتری است که بمنظور برآورده نمودن عملیاتی خاص، تبادل اطلاعات، بروز واکنش و برقراری ارتباط، طراحی و تولید گردیده است.

به جز کنترلر های دیجیتال، چهارگونه کنترلر دیگر نیز موجود می باشد که عبارتند از :کنترلر مکانیکال، کنترلرهای نیوماتیک، کنترلرهای الکتریکال، و کنترلرهای الکترونیکی. این گونه از کنترلر ها همچنان در بعضی ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرند، اما استفاده از کنترلرهای دیجیتال از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

در یک ساختمان هوشمند به عنوان مثال در سیستم های حفاظتی مدرن امروزی میتوان همگی و یا تعدادی از سیستم های کنترل تردد، مراقبت تصویری، اعلام حریق و ضد سرقت را به صورت تجمیع یافته در یک سیستم مرکزی، قرار داد. بصورتی سنتی این سیستم ها با سخت افزار و نرم افزار هایی کاملا اختصاصی و وابسته به برند ارایه می شوند، اما امروزه تقاضای بازار به سمت استفاده از سیستم هایی است که از پروتکل های ارتباطی کاملا استاندارد و با منبع باز بهره می برند. نرم افزار و ساختار سیستم، عواملی است که مابین سیستم های مدرن و سیستم های قدیمی تمایز ایجاد می نماید.

در ادامه سعی بر آن داریم که تجمیع سازی در ساختمان های هوشمند شرکت رامان هوشمند ایرانیان را به زبان ساده و ملموس تر توضیح دهیم، تا  لزوم تجمیع سازی در ساختمان های مدرن امروزی را  نشان داده باشیم.

به عنوان مثال با ترکیب سنسور تشخیص حضور با سایر تجهیزات می‌توانید کارهایی متفاوتی صورت گیرد. در یک خانه هوشمند با ورود افراد به داخل خانه و تشخیص سنسور حضور روشنای فعال و سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند شروع به کار می کند و در دمای مناسب نسبت یه دیتایی که از سنسور شرایط آب و هوایی از دمای خارج ارسال می نماید تنظیم میگردد. پرده ها برقی نیز به صورت خودکار شروع به باز شدن می کنند، سیستمم صوت هوشمند نیز شروع به پخش موسیقی زیبا و در فصل زمستان روشن شدن گرمایش از کف شرایط را برای ورود مطلوب فراهم میکند.

حال فرض کنید شخص وارد شده یک شخص ناشناس باشد در زمانی که کسی در منزل حضور نداشته باشد و سیستم امنیت هوشمند فعال باشد. دوبار سنسور تشخیص حضور فعال می گردد با این تفاوت که سیستم آلارم صوتی و تصویری سیستم دزدگیر را فعال نموده و دوربین های امنیتی متحرک شروع به دنبال کردن فرد ناشناس می کنند و کلیه حرکات فرد ناشناس ضبط می کنند ، به صورت همزمان سیستم هوشمند مالکین را از ورود شخص ناشناس مطلع می نماید، مالک می تواند بصورت آنلاین نیز  از طریق تلفن همراه یا تبلت خود تمامی حرکات فرد ناشناس را کنترل کند و اقدامات تکمیلی  لازم را از راه دور انجام دهد.

سیستم هوشمند  از طریق قفل هوشمند و سنور مغناطیسی نسصب شده بر روی درب و پنجره کلیه درب پنجره ها را قفل خواهد کرد، همچنین درب ورودی پارکینگ یا آسانسور را غیر فعل کرده تا از خروج فرد ناشناس جلو گیری نماید.

در حالت دیگر در زمانی که در ساختمان هوشمند حریقی اتفاق افتد، سنسور های تشخیص حریق، سیستم اطفاء حریق را فعال نموده و همچنین برای بالا بردن در حفاظت یک آلارم به سیستم هوشمند ساختمان ارسال کرده  سیستم هوشمند به کمک سیستم اعلام و اطفاء حریق آمده، سیستم صوتی را به کمک سیستم آلارم اعلام حریق برده، سنسور قطع گاز را فعال نموده و شیر گاز از طریق شیر برقی قطعمی گردد. در ساختمان های بزرگ آسانسور را به نقطه تعریف شده بر اساس استاندارد آورده و به طور همزمان  سازمان آتش نشانی و نیروی انتظامی و مالکین را از طریق پیامک یا غیر آگاه می نماید.

این سیستم چه در زمان حضور افراد و یا در زمان عدم حضور افراد فعال می باشد و مزیت اصلی سرعت عمل ریز پردازنده ها در سیستم اتوماسیون ساختمان است چون ریزپردازندها یا کنترلر های سیستم هوشمند در کمترین زمان ممکن کلیه مواردی که در بالا اشاره شد را انجام می دهند و انسان به علت وحشت وعجله ممکن است  قادر به انجام هیچ گونه فعالیتی نباشد یا انجام کارهای ضروری در هنگام حریق را به کلیه فراموش کند.

قابلیت انعطاف پذیری و تجمیع سازی ، مالکین ساختمان های هوشمند و مهندسین را در ساخت بی نهایت سناریو با اهداف آرامش، امنیت، سرگرمی و… باز می گزارد  که به مانند یه موجود زنده می تواند حس کند، تصمیم بگیرد، انجام دهد و شرایطی سرشار از پویایی و زیبایی را برای انسان ها به ارمغان می آورد.

در شرکت رامان هوشمند ایرانیان معقوله تجمیع سازی از اهمیت بالایی برخورداری است. اهمیت این موضوع بدان علت است که کارفرما و مجری بجای اینکه با چندین شرکت در زمینه  طراحی، اجرا، نصب و پشتیبانی درگیر باشد تنها با یک شرکت در ارتباط هستند که با پیچیدگی سیستم های نوین در صنعت ساختمان بسیار مفید و مسمر سمر واقع می گردد. در آیند نیز جهت پشتیبانی و خدمات نیز به مراتب کار راحتر و سریع تر انجام خواهد گرفت و مشکلات تداخل مسئولیت و عدم  پاسخگویی بین شرکت ها و پیمانکاران اتفاق نخواهد افتاد.

برند های هوشمند سازی

محصولات خانه هوشمند ما سازگار با پروتکل های جهانی و بسیار مقرون به صرفه که علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، زیبایی و راحتی و همچنین زندگی در محیط بسیار امن را برای شما فراهم می کنند.محصولات خانه هوشمند ارائه شده توسط شرکت ما هر گونه ساختمان اعم از ساخته شده با بستر برق سنتی و یا ساختمان های در حال ساخت را پوشش می دهند. این محصولات در دو دسته باسیم و بی سیم توسط شرکت ما ارائه میگردند .


مشاوره رایگان تلفنی